WOLNA ZABAWA jest kluczowa dla dzieci i rozwoju mózgu- więc puść je WOLNO!
WOLNA ZABAWA jest kluczowa dla dzieci i rozwoju mózgu- więc puść je WOLNO!

WOLNA ZABAWA jest zabawą bez wcześniej określonych zasad. Nie ma zorganizowanych zespołów, strojów/uniformów czy trenerów. Jest spontaniczna, często wymyślana na miejscu, i zmienia się w ciągu dnia. Jest to rodzaj zabawy, którą widać, gdy szczenięta ścigają się po podwórku zataczając nieskończone kręgi lub gdy grupa dzieci bawi się godzinami w forcie, który stworzyli ze starych pudeł.

Wolna zabawa to bez wątpienia wielka frajda, ale badania wskazują również, że ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ciała i MÓZGU dziecka.

Oto pięć powodów, dla których swobodna zabawa jest tak istotna dla Twoich dzieci:

1. Pozytywnie zmienia strukturę mózgu

Dr Sergio Pellis, ekspert w dziedzinie neuronauki zabawy zauważył, że ZABAWA w istotny sposób zmienia strukturę rozwijającego się mózgu, wzmacniając połączenia neuronów (komórek nerwowych) w korze przedczołowej- obszarze mózgu uważanym za centrum wykonawcze odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów, planowanie i regulowanie emocji.

Ponieważ wolna zabawa polega na wypróbowywaniu różnych strategii bez konkretnych celów lub poważnych konsekwencji, dzieci i inne zwierzęta mogą ćwiczyć różne czynności podczas gry i sprawdzać, co się dzieje.

Kiedy Dr.Pellis szczury, które bawiły się jak szczenięta porównał ze szczurami, które tego nie robiły, odkrył, że chociaż szczury, które nie bawiły się mogą wykonywać te same działania, to jednak szczury, które doświadczyły „szczenięcej” zabawy były w stanie reagować na różne okoliczności w bardziej elastyczny, płynny i szybszy sposób. Ich mózgi wydawały się bardziej „plastyczne” i mogły lepiej się dostosować (przeprogramować), gdy napotkały nowe doświadczenia.

Hod Lipson, specjalista w dziedzinie nauk komputerowych  Uniwersytetu Cornell (jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej), podsumowuje to, mówiąc, że korzyścią z zabawy jest to, że uczy nas jak radzić sobie z niespodziewanym- niesamowicie istotnej umiejętności w dzisiejszym, zmieniającym się i niepewnym świecie.

2. Zabawa aktywuje w mózgu całą korę nową (neocortex)

Dzisiaj wiemy, że ekspresja genów (niezależnie od tego, czy gen jest aktywny czy nie) ma wpływ na wiele różnych rzeczy w naszym życiu, w tym na środowisko i aktywności, w których uczestniczymy.

Jaak Panksepp, doktor i wykładowca na Uniwersytecie Waszyngton, badał zabawę szczurów, nazywając ją „droczenie szczurów”. Odkrył, że już pół godziny zabawy wpłynęło na aktywność wielu różnych genów i aktywowało zewnętrzną część szczurzych mózgów znaną jako neocortex. Neocortex (kora nowa) to obszar mózgu wykorzystywany w wyższych funkcjach, takich jak myślenie, język i rozumowanie przestrzenne. Nie wiemy na pewno, że dzieje się tak u ludzi, ale niektórzy badacze uważają, że tak właśnie jest.

3. Uczy dzieci pozytywnej interakcji z innymi

Kiedyś uważano, że zabawa zwierząt była po prostu ćwiczeniem, aby mogli stać się skuteczniejszymi myśliwymi. Jednak badanie dr. Pankseppa, dotyczące zabawy na szczurach, doprowadziło go do wniosku, że gra pełni zupełnie inną funkcję: uczy młode zwierzęta interakcji z innymi w pozytywny sposób. Uważał, że zabawa pomaga budować pro-społeczne mózgi.

4. Dzieci, które się bawią, są często lepszymi uczniami

Umiejętności społeczne nabyte podczas zabawy mogą pomóc dzieciom stać się lepszymi uczniami. Badania wykazały, że najlepszym prognostykiem osiągnięć akademickich w ósmej klasie były umiejętności społeczne dziecka w trzeciej klasie. Dr Pellis zauważa, że "kraje, w których mają więcej przerw, mają wyższą wydajność akademicką niż kraje, w których przerwy są mniejsze".

5. Wolna zabawa sprawia, że dzieci się ruszają

Wszyscy martwimy się, że nasze dzieci mają zbyt mało ruchu, ponieważ spędzają dużą część dnia przyklejeni do swoich urządzeń elektronicznych, tylko kciukiem wykonując jakiekolwiek ćwiczenia. Wolna zabawa, bieganie po podwórku, wspinanie się po drzewach czy gra w parkach, na placach zabaw i szkolnych boiskach, oznacza poruszanie całym ciałem. Aktywność fizyczna pomaga dzieciom utrzymać prawidłową wagę i zwalcza rozwój cukrzycy typu 2 - stan bardzo powszechny u amerykańskich dzieci - poprzez zwiększenie wrażliwości organizmu na hormon insuliny.

W dzisiejszym zajętym świecie kusi, aby rodzice i dzieci mogli wypełnić każdą minutę swojego dnia zorganizowanymi zajęciami- począwszy od lekcji hiszpańskiego przed szkołą, po treningi piłki nożnej i koszykówki, a także pełną ofertę specjalnych zajęć i obozów w weekendy i wakacje. Nie pamiętamy, aby poświęcać czas na WOLNĄ ZABAWĘ,   wspólnych czas z dziećmi, aby po prostu pobyć razem, bez absolutnie żadnych planów i bez konkretnych celów, z wyjątkiem ZABAWY.

Coraz większa liczba badań nad korzyściami z WOLNEJ ZABAWY sugeruje, że być może powinniśmy przemyśleć nasze priorytety.

Autorka: Dr. Patricia Salber, lekarz internista i lekarz medycyny ratunkowej. W trakcie swojej kariery pracowała jako lekarz wykonawczy dla różnych organizacji opieki zdrowotnej. Jako autorka wysokiej jakości treści związanych z opieką zdrowotną, Pat pisze dla The Doctor Weighs In i publikowała na różne tematy w recenzowanych czasopismach i publikacjach branżowych. Jej książka "The Physician Guide to Intimate Affiliate and Abuse", była jedną z pierwszych książek na ten temat napisanych specjalnie dla pracowników służby zdrowia.

Źródło: www.mother.ly

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl